Правила и стратегии

Примерни правила чист PA...

  1. Държа графиката си максимално чиста и черно-бяла. Многото индикатори по-скоро пречат. Използвам само ЕМА34 или EMA89.
  2. Чертая тренд линии и линии на подкрапа/съпротива, но гледам да не са прекалено много.
  3. Работя с графика, на която има тренд, но не по-малко от М5, и не повече от дневна. Според мен най-оптимални са М15, H1, и H4.
  4. Търгувам основно по тренда. Ако се забелязва рейндж - купувам на дъното, и продавам на върха.
  5. Опитвам се да анализирам графиката бар по бар по примера на Ал Брукс. Понякога успявам. ;-)
  6. Не скалпирам.
  7. Събразявам се в кое време на денонощието се намираме, кои сесии работят...

 

Примерни правила за вълни + PA...

  1. Държа графиката си максимално чиста. Многото индикатори по-скоро пречат. Използвам само RSI и MACD, най-вече за откриване на дивергенции.
  2. Разглеждам най-напред високите таймфреймове, за да се ориентирам в ситуацията от гледна точка на вълните. Слизам на 4h и на 1h и започвам броенето. Означавам краищата на вълните и правя извод в какъв момент от вълновия цикъл се намираме.
  3. Пускам Фибоначи корекция, за да измеря вълните и Фибоначи разширение, за да направя предположение докъде ще стигнем.
  4. Пускам необходимите тренд линии.
  5. Търся близки нива на подкрепи и съпротиви,както и евентуално формиране на фигури от Техническия Анализ.
  6. Оглеждам се за дивергенци.
  7. Анализирам и по свещи.
  8. Ако реша, че е подходящо за търговия, слизам на 15m и 5m графики, за да намеря точка за вход.

Конкретна стратегия I. - PA


Валута: EURUSD;
Chart: 5 min
Време: от 8:30 сутринта  до 15:00 часа българско време;
Метод: PA, подкрепи, съпротиви, тренд линии, фалшиви пробиви, Фибоначи;

Няма да се спирам подробно на начините на работа, понеже в предишни публикации съм давал много детайлни описания с примери от практиката и конкретни сделки. Там са разгледани и възможните различни развития. Публикациите по темата са от 04.07.2014, 07.07.2014, 29.08.2014

Само накратко ще припомня: в нощните часове (азиатската сесия) цената започва да се движи в тесен рейндж, от който излиза обикновено около 9-10 часа сутринта. Тогава е моментът за сделки според конкретното развитие. 5мин. графика, обикновено с много малък стоп, което позволява да се компенсира евентуална изненада. Лично аз съм много доволен от този начин на работа. Простичък е, с голяма степен на повтаряемост, с малък риск, с бързо достигане на целите (или на стоповете ;-)...)


Конкретна стратегия II. - Zhektor-All


  1. Намира се тренд по правилата на 3SMA на Хектор Девил. За удобство ще говорим за мечи тренд.
  2. Ако е много стръмен на по-високите графики, се слиза на по ниски, където виждаме корекция, и има шанс скоро да се стигне до ДЗПС*. Анализира се най-голямата такава. По- малките засега не се гледат.
  3. Ако всичко е наред, би трябвало цената да се движи бавничко с разнопосочни барове (и с опашки) в обратната на тренда посока, т.е. към EMA34. Така се формира някакъв канал, или поне тренд.
  4. Чакаме го да се развие. Има три варианта:
a)      Не достига EMA34, или само я докосва. Следим за:
1)      обръщащ бар;
2)      достигане на някаква предишна П/С;
3)      достигане на по-стръмна тренд линия;
4)      формиране на някаква фигура (триъгълник, флаг, канал);
5)      формиране на двоен връх;
6)      Фибо ниво (засега най-вероятно е 38,2%), като го мерим от най-близкия до нас пик срещу тренда;
7)      Пресичане на тренд линията на корекцията;
 Хубаво е ако повече от тези неща съвпадат. Добре е да се влезе със стоп поръчка под сигналния бар, и стоп – над върха. Така ще се е формирал връх. Може и да се изчака втори вход, ако направи двоен връх. Може да се добави при пресичане на ТЛ на корекцията (ако все още не е достигната), и при теста й.
b)      Преминава EMA34 и затваря над нея. Т.е. влиза в ДЗПС! Най-сигурния вариант, особено ако са изпълнени и много от условията от a)! Освен тях, докосването на EMA56 също е много вероятно обръщащо събитие! Тук Фибо нивото най-вероятно е 50%. Влиза се както при а), като може да се добави и още една възможност – под първият бар, затворил под EMA34.
c)      Преминава EMA56 и затваря над нея. Т.е. излиза от ДЗПС! Тук вече трябва да се внимава. Съответстващото Фибо е 62,8%. Ако се пресече ЕМА89, значи сме в по-дълбока корекция и може би трябва да преминем една графика по-нагоре, и да започнем всичко отначало. Възможно е цената да се върне отново под ЕМА34, и да затвори там. Тогава може и да има едно последно за тази графика движение надолу – най-малко за тест на дъното.
  1. До доказване на противното, сме в тренд!!! Само къси! При потвърдено обръщане след корекция, и възстановяване на движението по тренда – стопа на +, и затваряне само на част от позицията, достигайки предишното дъно! Дори и да има голяма корекция, в крайна сметка тя трябва да се ограничи в по-големия тренд! Още повече – почти винаги ще има последно движение надолу – за тест на минимума – тогава има шанс да се излезе, ако има индикации за край на тренда или много голяма корекция.
         *ДЗПС - "Динамична Зона на Подкрепа и Съпротива" - според Хектор Девил.

Конкретна стратегия III. - вълни

  1. Намира се импулсна структура, която по всички писани и неписани правила изглежда като петица (за удобство ще говорим за движение нагоре). В момента изглежда, че завършва вълна 5. Трябва да установим с голяма доза сигурност кога точно ще я завърши. Как - виж на Вълнови анализ!
  2. В първия момента на някаква сигурност по т.1., влизаме с три единици сел. Стопът - по конкретна преценка.
  3. Ако не ни удари стопа и започне да върви наистина надолу, залагаме капани на забележителните Фибо нива. Преди това сме й преместили стопа на +, разбира се. Първи капан – 38.2 Фибо. Капанът е чакаща поръчка (в случая buy limit), поставен малко преди нивото, със стоп – малко под нивото. Обем – 2 единици!
  4. Преминаваме нивото 38.2 и вървим надолу. Това означава, че ни удря стопа на капана, но веднага след като това се случи, затваряме 1/3 от отворената на върха сел позиция. По този начин загубата от стопа се компенсира с бонус.
  5. На ниво 50 Фибо сме заложили втори капан със същите параметри и процедираме по същия начин както при 38.2. Т.е., ако го премине и удари стопа на капана, затваряме втората част, за да компенсираме загубата.
  6. Същото правим и на 61.8 Фибо, като, при преминаване и удряне на стопа, не затваряме третата част от поръчката, а й преместваме стопа малко над 61,8. Така, ако продължи надолу, ще сме взели цялото движение от върха.
Ако пък наистина се върне нагоре след достигане до някое от изброените нива, тогава ще затворим отворената на върха къса (или ще удари нейния стоп, който сме придвижили достатъчно надолу!), а ние ще имаме отворена позиция в самото начало на новото движение нагоре.
Всичко това звучи много добре на теория. Самият аз не си спомням колко пъти съм успял да го направя открай докрай. Ако вие имате търпение, нерви и дисциплина, може да го пробвате и после да черпите една бира, ако има полза...